Zirve Blog

Adım Adım e-Fatura’ya Geçiş Rehberi

İş dünyamız giderek dijitalleşirken e-Uygulamalar da giderek yaygınlaşıyor. Bu uygulamalardan biri de son dönemlerde çok sık duyduğumuz e-Fatura uygulaması. Kullanım pratikliği, ekonomik oluşu ve işlemlerde zaman kazandırması gibi faydalarının yanı sıra, kanunen de birçok sektör için kullanımının zorunlu hale geliyor olması sebebi ile e-Fatura’ya geçişler artıyor.  

Ancak e-Fatura’ya nasıl geçileceği konusu birçok kişi için hâlâ bir soru işareti. Bu yazımızda, 4 kolay adımda e-Fatura’ya nasıl geçeceğinizi sizlerle paylaşacağız. Bu basit işlemleri yerine getirdikten sonra, siz de e-Faturalarınızı hızlı bir şekilde oluşturup, kargo ile zaman kaybetmeden doğruca müşterilerinize iletmeye başlayabilirsiniz. 

Adım 1: Mali Mühür Alın 

Elektronik ortamdan başvuru yaparak çok kolay bir şekilde Mali Mührünüzü alabilirsiniz. Kamu Sertifikasyon Merkezi’nin web sitesi üzerinden hızlıca başvurunuzu yapmak için buraya tıklayın. Başvurunuzdan sonra 2-5 gün içerisinde Mali Mührünüzü alabilirsiniz. Gelir Daire Başkanlığı, Kamu Sertifikasyon Kurumu’nun yanı sıra, belirli şartları sağlayan özel kuruluşlara da Mali Mühür üretim yetkisi verecek. https://ebelge.gib.gov.tr/ adresinden, mali mühür üretim yetkisi olan kuruluşlarla ilgili duyuruları takip edebilirsiniz. 

Adım 2: Sürücü Yükleyin 

Mali mührünüz elinize ulaştıktan sonra, buraya tıklayarak “Sürücü 
Yükleme Servisi” başlığı altında bilgisayarınız için uygun olan sürücüleri bilgisayarınıza indirip kurulum yapın. 

Bu adımda dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise Java sürümü. Mali mührünüzün sağlıklı şekilde çalışabilmesi için sisteminize uygun olan Java sürümünü doğru şekilde kurmanız önemli. Eğer makineniz 32 bitlik bir makineyse sadece 32 bit Java kurmanız yeterli. Fakat 64 bitlik bir makineyse 64 bit Java’dan önce 32 bit Java da kurmanız gerekir, çünkü GİB’e yapacağınız e-Fatura, e-Defter başvurularınızda GİB 32 bitlik Java kullanır. 

Adım 3: GİB’e Başvurunuzu Yapın 

Şimdi Zirve özel entegratörlüğünde nasıl başvuru yapacağınıza göz atalım. İlk defa e-Fatura kullanmaya yeni başlıyorsanız, buraya tıklayarak GİB’ e Mali Mühür ile başvuru yapın ve sayfadaki formdan “Yararlanma yöntemi” olarak “Özel Entegratör” seçin.   

Formu Mali Mührünüz takılı iken doldurun. Bilgilerinizi doldurduktan sonra “Mali Mühür Kullanarak Başvur” butonuna tıklayın. 

Tanımlı Kartlar Menüsünden “Tanımla” butonuna tıklayın. Alt kısımda açılan ekrandan “Ekle” seçeneğini seçin. Yerel Disk (C: ) / Windows/System32 yolundan “akisp11.dll” dosyasını seçip “Open”a tıklayın. Kart adını yazıp (Örn: Akis) ekleyin.  Daha sonra 6 haneli pin numarasını yazıp giriş yapın. Sertifika bilgileriniz geldikten sonra “İmzala”yı seçin. Bu işlemden sonra başvurunuz tamamlanmış olacak. 

Adım 4: Zirve Yazılım Özel Entegrasyon Başvuru İşlemlerini Tamamlayın 

Özel entegratör tercihinizi Zirve e-Fatura’dan yana kullanarak, otomatikleştirilmiş süreçler ile birçok işlemi tek menü üzerinden yapabilir, gelen e-Faturaları Zirve Programına tek tuşla aktarabilir, e-Faturalarınızı oluştururken Cari Vergi No veya TC Kimlik No’sundan mükellefin e-Faturaya tabi olup olmadığını anlık uyarı şeklinde görebilirsiniz. 

Zirve e-Fatura’yı incelemek ve başvurunuzu yapmak için tıklayın

34242cookie-checkAdım Adım e-Fatura’ya Geçiş Rehberi

1 Yorum

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin