Zirve Blog

e-Fatura Nedir?

e-fatura-nedir

Hayatımızın diğer alanları gibi, iş yaşantımız da son zamanlarda bir “dijitalleşme” akımı etkisi altına girdi. İş yerleri için dijitalleşme denildiğinde akla gelen ilk konulardan biri de, kağıt faturaların yerini almakta olan e-Fatura kullanımı. Fatura kesme söz konusu olduğunda, e-Fatura nedir ve hangi durumlarda e-Fatura kesilir gibi konular zaman zaman kafa karıştırabiliyor. Özellikle e-Fatura’nın e-Arşiv Fatura’dan farkı da merak konusu olabiliyor.  Bu yazımızda, e-Fatura nedir sorusuna yanıt vereceğiz ve bu iki elektronik uygulamayı sizin için karşılaştıracağız. 

e-Fatura, kağıt faturanın dijital ortamda hazırlanmış versiyonudur. e-Fatura mükellefi olan şirketler arasında kullanılan bir elektronik belgedir. Başka bir deyişle, e-Fatura sadece e-Fatura mükellefleri arasında kesilip gönderilir.  

Alıcının faturayı ret, kabul ya da iptal etme hakkına sahip olduğu e-Fatura türüne Ticari e-Fatura, teknik bir sorun olmadığı sürece kabul etmekle yükümlü olduğu türe ise Temel e-Fatura denir. 

e-Fatura e-Arşiv Fatura Farkı Nedir?

Temelde e-Fatura da e-Arşiv Fatura da kâğıt israfı, kargonun sebep olduğu aksaklıklar ve zaman kaybı gibi sıkıntıların önüne geçen elektronik belgelerdir. 

e-Arşiv Fatura, e-Fatura kapsamında olmayan şirket ve son kullanıcılar için kullanılır. Göndericisi e-Fatura kullanıcısı olmasına rağmen, e-Arşiv Fatura’nın alıcıları kâğıt fatura kullanıcılarıdır.  Bu sebeple, e-Arşiv Fatura kullanıcısı olabilmek için öncelikle e-Fatura sistemine geçilmesi gerekmektedir. 

e-Faturalar GİB sistemi üzerinden gönderilir. Söz konusu e-Arşiv Fatura olduğunda ise, faturalar son kullanıcıya e-mail olarak iletildiğinden, takip eden gün saat 24.00 e kadar hazırlanacak bir rapor ile GİB’e bilgi vermek gerekir.  

e-Faturada belgeler; mali mühür ve zaman damgası kullanılarak onaylanır ve saklanır. e-Arşivde böyle bir gereklilik yoktur.   

Zirve e-Fatura ile, düzenli olarak güncellenen e-fatura kayıtlı kullanıcı listesi sayesinde hangi firmanın e-Faturaya tabi olduğunu görebilirsiniz.  

Fatura süreçleriniz için Zirve kullandığınız takdirde, karşıdaki kişinin Vergi/TC numarasından e-Fatura mı e-Arşiv Fatura mükellefi mi görüp, sıradaki fatura numarasıyla birlikte faturanızı kesmenizi sağlar.  Kestiğiniz faturaları dilerseniz iptal de edebilirsiniz.  

e-Fatura Geçiş Detayları 

e-Fatura kullanımı herkes için zorunlu değildir. e-Fatura uygulaması, GİB tarafından yapılan duyurular ile sadece belirli gruplardaki şirketler için zorunlu tutulmuştur ancak e-Fatura kullanması zorunlu olan şirket yelpazesi gittikçe genişletilmektedir. e-Fatura’ya geçiş için bir ciro alt limiti de bulunmamakta olup, şirketler kendi isteği ile de e-Fatura’ya geçebilir. Bu sebeplerden dolayı, elektronik uygulamaların giderek yaygınlaştığı ve iş yükünü hafifletmekte çok büyük etkisi olan bu dönemde, gönüllü olarak e-Fatura sistemine geçiş yapmayı düşünebilirsiniz. Böylece, faturalarını muhasebe programınıza kolayca entegre edip takibini yapabilir, faturaların kaybolmasının veya can sıkıcı kargo süreçlerinin önüne geçerek tahsilatlarınızı hızlandırırsınız. 

Neden e-Fatura’ya Geçmelisiniz? 

e-Fatura’ya geçerek, fatura alıp gönderirken oluşan kargo masrafı ve zaman kaybından kurtulursunuz. Kağıt kullanımını minimuma indirerek çevre korumasına katkıda bulunmuş olursunuz. Bunlara ek olarak, e-Fatura uygulaması pandemi şartları altında fiziksel temasınızı minimuma indirmenize büyük katkı sağlar, böylece temassız muhasebe ile sosyal mesafenizi korursunuz.

Zirve e-Fatura kullanarak, gelen e-faturaları Zirve Programına tek tuşla aktarabilir, gönderilmeyi bekleyen, gelen, gönderilen, onay bekleyen, reddedilen faturaların takibini tek menü üzerinden yapabilirsiniz. Gelen e-faturaları Zirve Programına tek tuşla aktararak zaman kazanırsınız.

32300cookie-checke-Fatura Nedir?

1 Yorum

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin