Zirve Blog

KDV-4 Beyannamesi Nedir? Nasıl Hazırlanır?

1.Katma Değer Vergisi Beyannamesi-4 Nedir?

Gerçek usul KDV’den farklı olarak indirilecek ve hesaplanan KDV hesapları kullanılmadan, tüm indirilecek KDV’ yi kayıtlara alırken gider veya maliyet unsuru görecek, düzenledikleri hasılat belgelerinde gösterdikleri %18 KDV’leri de olduğu gibi hasılat olarak kaydedecek ve kendileri için belirlenen uygulanan vergi oranı 1,5 olan çarpımı sonucunda ortaya çıkacak tutarı beyan ederek ödeyeceklerdir. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/03/20190323-3.htm

2.Zirve Programında Katma Değer Vergisi -4

Kaydet:

Beyannameyi kaydetmeye sağlayan alandır.

Sil:

Kayıtlı beyannameyi silmeye sağlayan alandır.

XML Dosya Oluştur(F11):

Hasılat bildirimleri girdikten sonra Beyanname oluşturduğumuz da xml formatında oluşturmaya sağlayan alandır.

XML Dosyası Sil:

Kaydedilen xmllerini silmeye sağlayan alandır.

Beyanname Hazırlama:

Bu alanda kod tablosuna yazdığımız hesapların tutarlarını otomatik getirmesine denir. Bu alandan tüm firmaların beyannameleri hazırlayabilir.

Kod Tablosu Hazırlama(F5):

Matrah türü olarak 3 tane tür vardır. Yüzde 18 istisnalar ve satıştan iadeler olmak üzere programda eklidir. Bu bölümlere yazdığımız hesapların tutarlarını program a atar.

Kod Tablosunu Yeniden Düzenle:

Kod tablosunu sıfırlama veya yenileme işlemleri bu alandan yapabiliriz.

Genel Bilgiler (F10):

İdari Bilgileri; bu alandaki bilgiler firma bilgileri modülü, firma bilgileri sekmesine girmiş olduğunuz vergi dairesi ve vergi kimlik numarasına kısmına otomatik olarak gelmektedir.

Mükellefin; bu alandaki bilgiler firma bilgileri modülü, firma bilgileri sekmesinde girmiş olduğunuz TC kimlik numarası veya vergi numarası, firma ünvanı, telefon alanlarına girmiş olduğunuz veriler ve firma bilgileri modülünde faaliyet bilgileri sekmesinde girmiş olduğunuz ticaret sicil numarası ve e-posta adresiniz beyannamede genel bilgiler sekmesine otomatik olarak gelmektedir.

Düzenleme Bilgileri:

Beyannamenin Hangi Sıfatla Verildiği; Bu alandaki bilgiler firma bilgileri modülü, firma bilgileri sekmesinde girmiş olduğunuz T.C. kimlik numarası veya vergi numarası, firma ünvanı, telefon alanlarına girmiş olduğunuz veriler ve firma bilgileri modülünde faaliyet bilgileri sekmesinde girmiş olduğunuz ticaret sicil numarası ve e-posta adresiniz beyannamede genel bilgiler sekmesine otomatik olarak gelmektedir.

Beyannameyi Düzenleyen;

Bu alandaki bilgiler Muhasebe İşlemleri sayfasında, Ayarlar → SM, SMMM, YMM Bilgileri sekmesindeki girmiş olduğunuz bilgilere göre otomatik olarak Beyannameyi Düzenleyen sekmesine gelmektedir.

3.Katma Değer Vergisi Beyannamesi-4 Nasıl Hesaplanır?

Hesaplama işlemlerinde dikkat edilmesi gereken NET HASILATA UYGULANACAK VERGİ ORANIDIR, bu oran 1,5 olarak belirtilmiştir. Hesaplamalarda matrah toplamları *1,5 ile hesaplanır.

Örneğin: matrağımız 1000 TL kdv si ise 180 tldir. İstisna matrağı ise 100 tl ise bunların toplamları *1,5 ile çarpımı ile Ödenmesi gereken vergi çıkar.

MATRAH+KDV TUTARI+İSTİSNA TUTARI*%1,5 =ÖDENMESİ GEREKEN VERGİ TUTARI

1000 TL+180+100 =1280 TL

1280 TL *%1,5 = 19,20 TL

4.Katma Değer Vergisi Beyannamesi-4 Nasıl Gönderilir?

Beyannamenizi kaydettikten sonra, Muhasebe İşlemleri sayfasındaki e-Beyanname (Paket) Modülünden;

  1. Firma Seçimi
  2. Beyanname Seçimi
  3. Dönem Bilgisi
  4. Paket Adı Yazma
  5. e-Paket Gönder

Seçeneklerini sırası gerekli alanları seçip beyannamenizi otomatik olarak gönderebilirsiniz.

***Not: Otomatik beyanname gönderimi için beyanname şifrelerinizin programa girilmiş olması gerekmektedir. Beyanname şifresini programa kaydetmek için Muhasebe İşlemleri sayfasında, Ayarlar → SM, SMMM, YMM Bilgileri sekmesindeki sağ alt tarafta bulanan e-Beyanname Şifresi(F8) butonuna tıklayarak şifrelerinizi programa tanımlayabilirsiniz.

4281cookie-checkKDV-4 Beyannamesi Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin