Zirve Blog

Otomatik Banka Entegrasyonu ile Ekstrelerinizi Tek Tuşla Aktarın

Zirve paket programlarımızdaki otomatik banka entegrasyonu özelliği ile, anlaşmalı bankalardan ekstrelerinizi tek tıkla aktarabileceğinizi biliyor muydunuz?  

Bankalardan gelen Excel, PDF vb. aktarım yöntemlerinin yanı sıra, banka ekstrelerinin servis ile otomatik aktarılması özelliğinden de ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Müşavir, Finansman, Üretim ve Muhasebe programlarımızda mevcut olan otomatik banka entegrasyonu özelliğini kullanmaya hemen başlayın, işlerinizi hızlandırın. 

*İlk defa Denizbank ile banka entegrasyonu yapacak kullanıcılarımız için geçici olarak hizmet veremiyoruz.

Online Banka Entegrasyonu Nasıl Yapılır? 

Bankalar tarafından düzenlenen ekstreleri, bankanızdan alacağınız web servis şifrelerinizi tanımlayarak zaman kaybetmeden Zirve programınıza otomatik olarak aktarabilirsiniz.  

Zirve programınızda izleyeceğiniz adımları sizin için listeledik: 

Öncelikle firma bilgilerinin ve müşavir bilgilerindeki gerekli alanların dolu olup olmadığını tespit edin. Firma bilgilerinde “Adres Bilgileri”, “Vergi Dairesi Bilgileri”, “e-Posta Adresi” ve “Diğer Telefon & Fax Bilgileri” alanındaki “Cep(1)” alanlarının ve buna ek olarak “Faaliyet Bilgileri” sekmesinde “Ticaret Sicil Numarası” alanının dolu olması gerekir. 

Müşavir bilgilerinde ise sırasıyla “Adı”, ”Soyadı”, “Firma Tanıtıcı Adı, ”Vergi Dairesi”, ”Vergi Numarası”, ”Vergi Kimlik Numarası” veya “T.C. Kimlik No”, ”İkametgah Adres Bilgileri”, “İlçe ve İl Bilgileri” ve son olarak “Cep Telefonu” alanlarının kayıtlı olması gerekir. 

Bu kontrolleri yaptıktan sonra, Genel Muhasebe modülünden Banka Excel butona tıklayarak Banka Excel modülünü açın. 

Sayfanın üstünde bulunan Banka Servis sekmesinden Online Banka Entegrasyon Ayarları butonu ile listeye bankalarınızı ekleyin. 

Online Banka Entegrasyon Ayarları 

Online Banka Entegrasyon ayarları butonunu görebilmeniz için Zirve Programınıza giriş yaparken SERVER kullanıcısı ve şifresiyle giriş yapmalısınız

Bu kısımdan online banka entegrasyonu kaydının ve banka bilgilerinin sisteme girişi sağlanır. Sayfayı ilk açtığınızda karşınıza “Express Aktarım Sözleşme Onayı” ekranı gelir. Bu sayfada bilgilerinizin doğru olup olmadığını kontrol edebilir, eğer yanlışlık varsa “Firma Bilgileri” veya “Müşavir Bilgileri” sayfasına dönerek düzeltmeleri yapabilirsiniz. 

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra mükellefinizi banka bilgilerinizi ekleyebileceğiniz “Banka Servisi” ekranı gelir. Sayfa ilk defa açıldığı için ilk olarak karşınıza “Önemli Uyarılar” gelecektir. “Okudum Anladım” dedikten sonra yeni kayıt ekranına gelmiş olursunuz. 

 • Banka entegrasyonunu kullanmak için ilgili bankaların başvuru evraklarına programımız içerisinden ulaşabilirsiniz.
 • Evrakları bankanıza ulaştırmadan önce, ilgili şubenizden, evrak teslimi ile ilgili bilgi almanızı öneririz.
 • Başvuru formlarını ilgili bankaya teslim ettikten sonra bankanızın onayını beklemelisiniz. Başvurunuz banka tarafından onaylandıktan sonra, bankanız tarafından size gönderilen, kullanıcı adı ve şifrenizle zirve online banka modülümüzü kullanmaya başlayabilirsiniz.

Otomatik Entegrasyon ile ilgili bankaların sayfalarına aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

https://www.isbank.com.tr/TR/ticari/e-cozumler/Sayfalar/e-cozumler.aspx#tab7

https://www.akbank.com/tr-tr/hizmetler/Sayfalar/Web-Servis-Hizmetleri.aspx

https://www.denizbank.com/bankacilik/ticari-bankacilik/nakit-yonetimi/bilgi-likidite-yonetimi-hizmetleri.aspx

https://www.garanti.com.tr/tr/kobi/nakit_yonetimi/entegrasyon-cozumlerimiz.page

https://www.albaraka.com.tr/muhasebe-entegrasyonu.aspx

https://www.yapikredi.com.tr/kobi/nakit-yonetimi-ve-dis-ticaretin-finansmani/e-cozumler-ve-operasyonel-hizmetler

“Yeni Banka Bilgisi Kaydet” butonu ile mükellefinize ait banka bilgilerini ekleyin. Burada mükellefinize ait firmayı seçtikten sonra “Banka Adı”, “Banka Kullanıcı Adı”, “Banka Web Servis Şifresi”, “IBAN”, “Müşteri No” ve “Hesap No” bilgilerini eksiksiz doldurmanız gerekir. Bilgileri doldurduktan sonra “Kaydet” butonuna bastığınızda ilgili bankaya kayıt isteği gönderilir. Bankadan gelen yanıta göre kaydınızın olumlu veya olumsuz olduğuna dair bilgi ekrana gelmekte herhangi bir şekilde bilgilerde hata olması durumunda tekrar kayıt ekranına otomatik dönüş yaparak bilgileri yeniden girebilirsiniz. 

Banka Servisinden Bilgileri Çekmek 

Ana menüden ya da “Banka Servisinden Bilgileri Çek” butonundan Zirve Banka Servisinden entegre olunan bankanın işlemleri ilgili veri tabanına aktarılır. 

Banka Servis sekmesinden Entegre olunan tarihten başlayarak bugünün, 2 gün öncesine kadar olan Banka Hareketleri genel muhasebe ekranından sorgulanabilir. 

Burada sorgulanan banka hareketlerinin muhasebeleştirilmesi işlemi, Excel tablosu ile aynıdır. Karşılık hesap kodlarının tanımlaması yapıldıktan sonra “Fişe Aktar F3” butonu ile banka aktarım işleminin muhasebe fişini oluşturabilirsiniz. 

330917cookie-checkOtomatik Banka Entegrasyonu ile Ekstrelerinizi Tek Tuşla Aktarın

Zirve Yazılım

28 yorum

 • servisiniz çok güzel ama biz birtürlü bankalardan online banka wep şifresini alamadık çünkü bankalar bizim böğle bir hizmetimiz yok diyor

 • Neden hep müşavir tarafına yenilik yapılıyor, bu uygulama ticari modülerde neden yok, 10 yıl önce çalışıyoruz ticari modüller kullanacak denildi hala yok, hala yok

 • Online Banka entegrasyonunuzda çok eksiğiniz var, katılım bankaları yok, ben anlık tüm bankalardan ekstreleri otomatik çekiyorum ve anlık muhasebeleştiriyorum. O kadar çok eksiğiniz var ki söylesem size yol göstermiş olacağım. Bir defa yapacağınız yöntem personeli yormayacak, anlık çalışacak ve tüm modüller olacak.

  • Merhaba……. Bu konuda bilginizi paylaşırsanız… Mutlu olurum.. Şimdiden emeğinize sağlık.. iyi çalışmalar…hasanali3306@hotmail.com

  • Merhaba Mustafa bey

   Entegrasyon ile ilgili olarak mail atabilir misiniz ?
   agumus61@gmail.com
   01/07/2017 yılından beridir. E-fatura ,E-mutabakat,e-banka süreçleri için ticariden başlayan bir süreç için yazılar yazıyorum. Değişen bir süreç maalesef olmadı. Ticari kısım için projeleri var ama yapılan hiç bir şey sonuçlandırıldığını görmedim. Departman ağırlıklı çalışıyoruz. e-fatura da kaç kez yazdım .

 • Finansman paketinde ticari olan ön modüle banka hareketlerinin aktarılamaması çok anlamsız olmuş. Muhasebe ofislerinde değilde firmalarında bünyesinde tutulan muhasebe birimleri için hiç bir yenilik düşünülmüyor mu? Bu banka hareketlerinin Luca gibi programlarda olduğu gibi önce ticari modüle gelmesi orada kayıt edilmesi sonra entegrasyon uygulaması ile muhasebe fişi oluşturulması gerekiyor. bunun bir an önce devreye alınması gerekiyor. yoksa yarım bir teknolojik gelişme olmuş.

 • Bilgilendirmenizde “Müşavir, Finansman, Üretim ve Muhasebe programlarımızda mevcut olan otomatik banka entegrasyonu özelliğini kullanmaya hemen başlayın, işlerinizi hızlandırın” yazmışsınız ama işlem sadece genel muhasebe alanında çalışıyor diyorsunuz. ticari kısımdaki hiçbir cari ,çek veya kasa tutmayacak bu durumda. herşey karmançorman olacak. yapmaya çalıştığınız şey çok güzel ama ticari bölümdeki banka modülünden yapılmadıktan sonra hiçbir anlam ifade etmiyor. Umarım banka modülünden de girişleri yapabiliriz.

 • Zirve Finansman paketi kullanıyorum. Resmi muhasebe yer alan bu banka hareketlerini exelden pdf den alınabilirken , ticari modülde böyle bir kolaylığın olmaması büyük bir eksiklik… Bunu değerlendirmenizi öneririm

 • Finansman olan versiyonda bu özellik var deniliyor ama genel muhasebe modülünde var. Ön tarafta fatura kesip ödemeleri arka planda kapatmak ne kadar mantıklı olacak anlayamadım. Madem bu veri çekme altyapısını geliştirdiniz yazılıım kodunu oluşturdunuz. O zaman veri tabanında ön tarafa da kayıt atacak şekilde ufak bir revizyon ile ön muhasebe kullanıcılarına da sunun. Bunu neden söylüyorum çünkü bu özellik hiçbir zaman ön tarafa gelmeyecek. Yıllardır excel formatında banka ekstresi içeri almak bile gelemedi bu nasıl gelsin. Zirve 10 numara müşavir programı ama ön muhasebe tarafında çok eksiği var. Külfetini biz 3 kişilik ön muhasebe ekibi olarak çekiyoruz. Müşavirimiz rahat ediyor 🙂

 • Çalışmalarınız güzel ama proğram genel olarak yavaşlamalar ve takılmalar oldukça fazla yaşanıyor evrak işlerken 2 kez proğram kapandı Allahtan kaydediyor bununla alakalı bi çalışma yapmanızı öneririm

 • anlamadığım web servis şifresini mali müşavirmi alacak firma sahiplerimi. Eğer firma sahipleri ise hiçbirinin şifrelerini paylaşacağını zannetmiyorum

 • 2 haftadır uğraşıyorum yapamadım, 2 defa zirve yazılım teknik desteği aradım onlarda bildirdik dediler geri dönüş yok ne zaman kullanmaya başlarız belli değil malesef

 • benim bilgisayarım da banka servis bölümünde otomatik banka entegrasyon ayarları çıkmıyor 02.06.21.11.1 sürümü kullanıyoruz

  • bu uygulama cok güzel ve yerinde olmuş fakat bankacı personel bunları nasıl yapacağını bilmiyor vakıfbank mesela nasıl yapıcaz , bunlarla ilgili yol haritasınıda yayınlayın

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin